Recenze – Game changers


O obsahu recenzí a přehled literatury

Game changers: Co lídři, inovátoři a nezávislí lidé dělají, aby zvítězili je první kniha od Dava Aspreyho, která se mi dostala do ruky. Dave Asprey je americký biohacker, zakladatel společnosti Bulletproof  a autor několika dalších knih na téma biohackingu a seberozvoje. Jinak tomu není ani v případě Game changers a po jejím přečtení musím uznat, že Aspreyho záběr je široký. Dalo by se až říct, že kniha je velmi komplexní, teda alespoň v mantinelech toho, jak lze chápat slovo komplexní na poměry třistapadesáti stránkové knihy. Asprey se v knize věnuje mnoha rozličným tématům. Od vlivu emocí a toho, jak o sobě samotných přemýšlíme na náš výkon a úspěch, přes význam cikardiánního rytmu na naše zdraví, až třeba po význam přijímání různých druhů tuků na vývoj našeho mozku. Přitom vychází z mnohaletých zkušeností, které nasbíral během své vlastní cesty za svým lepším já. Při výkladu zákonů, kterými by se měl řídit každý, kdo se chce stát game changerem, tedy člověkem, který mění hru a nastavuje pravidla pro ostatní, čerpá informace od více než čtyř stovek lidí, kteří se takovými lidmi již stali. Případně se podíleli na nějakém zásadním výzkumu, či objevu a poznatky z toho vzešlé, pak přinesli aplikace do běžného života. A v tom spatřuji největší sílu a zároveň i slabinu celé knihy. Pokud už se o biohacking a seberozvoj zajímáte, nejspíš shledáte některé informace a témata za již známá a prozkoumaná. Samozřejmě nemohou být rozebrána do takové míry podrobnosti, jako je tomu u knih, které se věnují výhradně jenom jim. Na druhou stranu si tak lze dobře doplnit mezery a použít knihu jako odrazový můstek do ještě neprobádaných vod. Dojde i na kontroverznější témata jako je například EZ voda, či léčba pomocí kmenových buněk. Což v případě chronických zánětů nepůsobí ještě tak kontroverzně, oproti jejich vpravování do genitálu. Budiž, proti gustu žádný dišputát. Ostatně i zmínka samotného autora, že tu chce být do stoosmdesáti působí okázale. Jistě se také považuje za průkopníka a přiznává, že se sám stává dobrovolně onou pokusnou krysou. 

Mezi klady lze bezesportu zařadit takzvané akční položky, které představují stručná doporučení na konci každé kapitoly, jimiž se čtenář může řídit. Díky nim může nastartovat změny ve svém životě v dané oblasti. To vše je podpořeno doporučenou literaturou a také odkazem na epizody Aspreyho podcastu Bulletproof Radio, do kterého si zve hosty z jejichž zkušeností a výzkumů čerpal informace pro danou kapitolu. Jen tak namátkou můžu jmenovat třeba autora knihy Cirkadiání kód dr. Satchina Pandu. Co nejspíš nesedne každému, je způsob vyprávění, který je charakteristický pro motivační příručky a literaturu v tomto žánru obecně. A tak i v tomto případě může text působit občas nuceně a chvástavě. A to navzdory tomu, že obsahem knihy je i kapitola pojednávající o tom, že peníze nejsou nositelem štěstí. To, že je Asprey američan se však nezapře a při čtení se tak zpoza textu neustále dere na povrch vtíravé pomrkávání na to, že tím správným měřítkem v životě člověka je výkon a úspěch, prostě splnění si amerického snu. To se však knize asi nedá úplně vyčítat s ohledem na její zaměření a poslání.

Pokud bych měl shrnout svoje dojmy, tak Game changers určitě stojí za přečtení. Obsah knihy patří k tomu lepšímu, co lze v této oblasti nalézt. Může tak dobře posloužit jako úvod do seberozvoje, stejně tak jako stručný vhled do zákulisí úspěšných lidí. Ať už tě zajímá jak zkvalitnit svůj spánek, zlepšit své stravovací návyky, posílit paměť a soustředění nebo svůj fyzický výkon. V případě potřeby si můžeš vyzobat jen to, co tě zajímají, což s ohledem na uspořádání knihy, kde na sebe jednotlivé kapitoly nenavazují, lze velmi snadno a bez ztráty kontextu. Zkus ji a třeba i ty se staneš game changerem.

Dokonáno jest.

Název: Game changers: Co lídři, inovátoři a nezávislí lidé dělají, aby zvítězili
Autor: David Asprey
Počet stran: 352
ISBN: 978-80-7413-437-1

Přehled kapitol

 • Úvod
 • Nezaměřujte se na své slabé stránky, oslabuje vás to
 • Zvykněte si být chytřejší
 • Vylezte ze své hlavy, abyste do ní mohli nahlédnout
 • Zbavte se strachu
 • Dokonce i Batmam má svou jeskyni
 • Sex je také změněným stavem mysli
 • Objevte své noční zvíře
 • Nehoňte zajíce, hoďte po něm kamenem
 • Zpět dostanete to, co investujete
 • Sebevylepšování – budoucnost, která se odehrává právě teď
 • Bohatství vás neudělá šťastnými
 • Vaše komunita je vaše životní prostředí
 • Přednastavte si své naprogramování
 • Ušpinte se na sluníčku
 • Přeprogramujte si mozek na vděčnost
 • Doslov

Dokonáno jest!

Sdílej:
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments