Za maskou síly: Samota, Slabost, Selhání

„Největší slabostí ze všech slabostí je strach z toho, že se budete jevit jako slabí.“ Jacques Bénigne Bossuet


Nedávno jsem se v článku o tom, kdo je to incel, věnoval třem „Z“ – žité zkušenosti některých mužů, mezi které patří zklamání, zmatení a zranění. Dál bych se rád podíval na tři „S“ – samotu, slabost a selhání, které jsou taktéž ústředními motivy mnoha z nás.

Tři S

Témata spojená se samotou (osamělostí), slabostí a selháním, potažmo strachem ze selhání jsou spolu silně provázaná a objevují se na pozadí života mužů v mnoha různých podobách. Také jsou skrytým předmětem mužského seberozvoje. Silný muž si totiž dokáže se vším sám poradit.

Je důležité, tato témata otevírat, protože se o nich běžně nemluví. Rozhodně o nich otevřeně nemluví sami muži mezi sebou. Spíš si je nechávají pro sebe pro své nikým neviděné vnitřní monology. A netvrď, že ti to nic neříká.

Cítit se osaměle můžeš i mezi lidmi. Osamělost není o samotě, ale o vnitřním pocitu odpojení.

Samota

Na samotě není nic špatného. Každý někdy potřebuje být sám. Samota ti může pomoci s odpočinkem a s vyjasněním si vlastních myšlenek. Problém nastává tehdy, když řešíš témata, která tě tíží a která potřebuješ zvládnout a začínáš mít pocit, že na to musíš být sám. Dobrovolně volená samota se lehce a nenápadně může proměnit v osamělost.

Sám si můžeš připadat na spoustu věcí. Můžeš tiše přemýšlet nad tím, jak zvládneš zajistit sebe a rodinu. Sám můžeš čelit stresu z práce nebo tlaku, který plyne z očekávání tvých i ostatních. Sám si můžeš připadat i na to, že bys měl zvládnout cizí emoce. Například obsáhnout všechny reakce své partnerky a třeba i díky tomu pak nemáš možnost s ní sdílet ty svoje. Chceš být nezávislý.

Říká se, že samota muže zoceluje. Do jisté míry to může platit. Postavit se na vlastní nohy a žít spokojený život jen sám se sebou, je posilující. Stejně tak ale může být přílišná sociální izolace nebezpečná, můžeš ve svých myšlenkách uvíznout a propadnout se až k frustraci.

V souvislosti s tím lze hovořit o narůstajícím trendu a o epidemii osamělosti mužů (Male loneliness). Jde o fenomén, kdy muži zažívají nedostatek blízkých sociálních vazeb, přátelství nebo intimních vztahů, což může mít negativní dopady na jejich duševní zdraví, identitu a celkovou životní spokojenost. Tento jev se stává čím dál více diskutovaným, protože ukazuje i na strukturální a společenské problémy, které muže osamělosti vystavují.

Jev / prožitekN/AKontextPříklad
OsamělostEmoční reakce na izolaci, kterou doprovází úzkostné pocity.Máš pocit, že tě nikdo nezná, nevnímá a nezajímá se.
Potřeba samotySamota jako prostor pro regeneraci a reflexi.Vyhradíš si celý víkend jen sám pro sebe bez pocitu viny.
Osamělost maskována za nezávislostTvrdíš, že žádné vztahy nepotřebuješ, ale vnitřně strádáš.Vyhýbáš se setkáním s tím, že ti to tak vyhovuje, ale ve skutečnosti trpíš tichým zoufalstvím (např. pocitu neporozumění).
Samota jako preferenceJsi introvert a dáváš přednost individuálním činnostem.Odmítneš párty. Radši zůstaneš doma, budeš se věnovat svému projektu, který tě naplňuje a dává ti smysl.
Když muž potlačuje zranitelnost, může navenek působit silně, ale uvnitř ho pomalu ničí osamělost a vnitřní tlak.

Slabost

Tradiční vzorce a nároky tě často učí, že jako muž musíš být silný. Nesmíš si připouštět bolest ani nejistotu, protože to tě oslabuje, a když nebudeš dostatečně silný, tak selžeš. Taková přesvědčení vedou k potlačování emocí a izolují tě od ostatních, protože omezují tvou schopnost navazovat blízké vztahy.

Jakoby snad už nestačilo, že se tato negativní poselství předávají z generace na generaci. V Manosféře, kam se mnoho mužů dnes vydává hledat pomoc, vznikají nezdravá podobenství mužské síly v podobě Alfa muže. Slabost v podání Red Pillu neznamená jen ztrátu respektu od žen, ale i druhořadost.

Někteří muži, a možná si jedním z nich, se přemáhají, načež tento svůj boj dávají najevo v prohlášeních typu: „Nebreč!“, Já si na nic taky nestěžuju., protože chlapi si nestěžujou. A to navzdory tomu, jak to mají těžký. Jakoby snad tíhu, kterou musí nést, na ně kladli druzí, a nikoliv oni sami. To se pak mísí s pocity nebýt viděn s rolí muže a jeho náročnou úlohou, což ústí v prudké reakce, kdykoliv dojde na posuzování toho, kdo to má v životě těžší. Paradoxem je, že právě tyto snahy ti mohou bránit v tom, po čem toužíš. Být pochopen, přijat a vnímán jako člověk se svými city a limity. [1]

Jev / prožitekN/AKontextPříklad
Ignorování potřeb ve jménu výkonuTlak na výkon vede k přehlížení potřeb těla i mysli.Dlouhodobě pracuješ na sílu, když už nemůžeš, tak ještě víc přidáš, abys ten pocit přehlušil.
Sdílení pocitůEmoce nejsou slabost, ale přirozená součást našeho prožívání.Řekneš partnerce nebo někomu blízkému, že se cítíš ztracený, smutný, vyčerpaný, naštvaný…
Skrývání emocíEmoce nejsou adekvátně zpracovány, což má vliv na duševní stav.Potlačuješ projevy emocí, abys nepůsobil nežádoucím způsobem. Raději si tak necháváš všechno pro sebe.
Přiznat, že něco nezvládámPřiznání svých limitů ukazuje na vyrovnanost a sebereflexi.Jsi schopný říct, že už nemůžeš, nevíš jak na to apod.
Nezávislost za každou cenuMýtus, že pravý muž nikoho nepotřebuje.Ve vztahu nikdy nepožádáš partnerku o pomoc, abys nepůsobil slabě.
SebepřijetíPoznání a přijetí vlastních silných i zranitelných stránek, včetně těch, které obvykle skrýváme.Připustíš si, že máš své nedokonalosti a slabiny, zároveň seš si vědom toho, že je to v pořádku a jsi takovým, jakým jsi.
Zátěž bez sdíleníPřesvědčení „já musím být ten silný, ten co má pochopení…“Nasloucháš, děláš oporu druhým, ale sám nic nesdílíš.
Strach ze selhání žene muže kupředu, ale často ho zároveň vnitřně ničí – bere klid, sebedůvěru i chuť riskovat.

Selhání

Mnohdy za obrovským úsilím, které muži vynakládají jen proto, aby neselhali, stojí strach. Může být, jak paralyzující, stejně jako může vést k neúměrnému přetěžování. Je ušlechtilé, pokud s odhodláním čelíš všem výzvám, které ti život přináší. Měj však na paměti, že ke zdárnému překonání těch nejtěžších výzev, je potřeba nejen velké vnitřní síly, ale i podpory. Té se ti v případě mlčení, nemůže nikdy nedostat.

A to je další paradox ze světa mužů. Už samotné požádání o pomoc, o pouhé vyslechnutí, někteří muži berou jako selhání. V tomto případě se ke strachu ze selhání přidává i řada dalších obav, ať už jde o strach z odmítnutí, nepochopení, nebo zklámání. [2] Tím se uzavírá bludný kruh, který muže vede do již zmíněné samoty. Vede je k řešení psychické zátěže svépomocí. To úzce souvisí i se smutnými statistikami týkající se počtu sebevražd, kde muži dominují. [3]

Navíc dneska jsme bombardování seberozvojovým obsahem, které v nás pocity selhání mohou prohlubovat. To, že nemáš něco hmotnými statky počínaje, specifickými vlastnosti kvalitního muže konče, neznamená, že jsi selhal.

Jev / prožitekN/AKontextPříklad
Vyhýbání se chybám za každou cenuPerfekcionismus z obavy ze selhání, často spojený se studem.Raději se do něčeho nepustíš, než abys riskoval neúspěch.
Přijetí selháníSelhání jako přirozená součást růstu a učení.Přiznáš chybu v práci a využiješ ji jako zpětnou vazbu pro zlepšení.
Vytěsnění bolestiBolest není prožitá, ale jen přehlušená aktivitou nebo racionalizací.Namísto truchlení se vrhneš do dalšího úkolu, zábavy, vztahu „ať na to nemyslíš“.
Otevřenost vůči zranitelnostiZranitelnost jako brána k autenticitě a hlubším vztahům.Sdílíš nejistoty nebo obavy, i když nevíš, jak budou přijaty.
Vyhýbání se introspekciStrach z toho, co bys mohl najít, když se podíváš dovnitř.Říkáš, že „nemáš problém“, ale ve skutečnosti tě děsí, co bys zjistil.
Učení se ze selháníSelhání není konec, ale příležitost pro poučení se a změnu.Po odmítnutí u pohovoru se zamyslíš, co vylepšit, upravíš životopis a jdeš znovu do akce.
Přestat se nenávidět za to, kým nejsi, a začít se mít rád za to, kým jsi. O tom je skutečné sebepřijetí.

Sebepřijetí

Aby se mohla tato tři zátěžová S – samota, slabost a selhání transformovat v sílu, je nezbytné je integrovat. Klíčovým čtvrtým S se tak stává sebepřijetí. Sebepřijetí je proces, ve kterém se učíš přijímat sám sebe takového, jaký jsi. To znamená uznat, jak své silné stránky, tak i své limity, slabosti, strachy a nedostatky, včetně emocí.

Rovnováha představuje stav, kdy nejsi rezignovaný, odpojený a nejsi lhostejný k tomu, co se ve tvém životě děje. Stejně tak ale nejsi ani přemotivovaný s nadměrnými očekáváními na podávané výkony či výsledky. Jsi k sobě laskavý. Zacházíš se sebou s respektem, soucitem a pochopením. Umíš uznat své chyby, odpustit si a poučit se z nich. Nevyhýbáš se negativní a náročným emocím, protože je bereš jako součást sebe.

Negativní prožitky, jako je osamělost, strach ze selhání nebo vnímání vlastní slabosti, bývají úzce spojeny s nenaplněnými potřebami, zejména potřeby blízkosti, bezpečí a přijetí. Když tyto potřeby zůstávají dlouhodobě nenaplněné, vytváří to v člověku vnitřní nejistotu v podobě pochybností o vlastní hodnotě, o tom, zda-li seš dost dobrý, zda seš hoden lásky či podpory. Nepřijímáš-li sám sebe, vytváří to v tobě vnitřní rozpor, který ti brání cítit se celistvý.

Právě sebepřijetí však dokáže tyto negativní projevy zmírnit a zcela je i odstranit. Přijetí sama sebe otevírá prostor pro uvolnění, lehkost a nefalšovanou upřímnost k sobě i k ostatním. Sebepřijetí není pasivním odevzdáním se. Je to vědomá cesta k vnitřní svobodě, která umožňuje zranitelnost proměnit v sílu a růst.

Dokonáno jest!

Použité zdroje

[1] SARISOVÁ, Kristina. Pohřbené emoce. In: https://www.psychologie.cz, 2022-04-20 [online; cit. 2025-07-05]. Dostupné z: https://psychologie.cz/pohrbene-emoce/
[2] SEZNAM MÉDIUM. O strachu: proč ho potřebujeme a kdy nám škodí. In: https://www.medium.seznam.cz, 2025-04-07 [online; cit. 2025-07-05]. Dostupné z: https://medium.seznam.cz/clanek/ceska-asociace-pro-psychoterapii-o-strachu-proc-ho-potrebujeme-a-kdy-nam-skodi-135293
[3] BBC. Why more men than women die by suicide. In: https://www.bbc.com, 2019-03-18 [online; cit. 2025-07-05]. Dostupné z: https://www.bbc.com/future/article/20190313-why-more-men-kill-themselves-than-women
[4] GARFIELD, Robert. Mužský kód. Portál 2017. ISBN: 978-80-262-1253-9.
[X] Přehled literatury

A jak to máš u sebe ty? Napiš mi: info@mindtuber.cz
Zapoj se do diskuze v komentářích: pravidla diskuze

Související příspěvky

Obrazové materiály použity z https://unsplash.com a https://www.midjourney.com

Sdílej:
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře