Názor – Soft Next jinak

Mysl má tendenci vytvářet z nevyjádřených emocí drama, které pak často omezí emocionální svobodu na celý život. Naomi Aldort


Opět se podíváme na metodu Soft Next, o které jsem psal v souvislosti s manipulativním chováním ve vztazích. Tentokrát na to nebudu sám. Následující řádky jsou dílem jednoho z mých čtenářů Kapitána Felixe, se kterým jsem nedávno dělal rozhovor na téma Red Pillu. Felix vykresluje Soft Next z pohledu svých zkušeností a to nejen v manželství a snaží se najít alternativní řešení. Já jeho názory pak doplňuju dobrovodným komentářem.

Soft Next. Kdy ano, kdy ne a jak na ženské drama

Když Ti něco na chodbě vyčítá protivná sousedka odejdeš, chvátáš do práce. Přijde na návštěvu kámoš a přivede s sebou novou, docela otravnou přítelkyni, rychle je vypakuješ. Volají s ,,neodolatelnou“ nabídkou investování, položíš to, ignoruješ. Metodu Soft Next používáme ve svých životech běžně. Přerušíme rozhovor, odejdeme. Neozýváme se zpátky. Nechvátáme ani s přijetím jejich dalšího hovoru. Věnujeme se něčemu/někomu jinému. Pokud s lidmi ani nechceme mít hlubší vztah, je přerušení komunikace normální.

Souhlasím. Jak jsem zmínil v článku o sebelásce, máme právo vybrat si, s kým chceme svůj čas trávit. Jde o nastavení hranic, spíš než o Soft Next, tak jak ho chápu v podání Red Pillu.

Patří to ale do milostného vztahu?

O Soft Nextu bylo napsáno mnohé. Vyučuje se jako metoda k řízení vztahů (*facepalm*). Má to být obrana proti ženskému drama. V učení Red Pill se mu dává dost pozornosti. Chci napsat hodně prakticky a bez zbytečných kudrlinek, kdy ano, kdy ne.

Při seznamování a balení

Dělají to chlapi i ženské. Vidíš se s někým poprvé až popáté. Protějšek se hned zpočátku dopustí neomalenosti. Rychle mění náladu. Je divnej. Jdeš pryč. Neomlouváš se za to, neobhajuješ se, nedáváš mu hned další šance. Je hodně podezřelé, když se už na prvních rande někdo chová jinak, než mile a vstřícně. V tomto případě dělají Nexting všichni a má to své místo.

Lovec popisuje příklady situací 01 až 04 na konci toho článku. Nemůžu říct půl slova, že by dělal špatně. Aktéři se příliš neznají, nemají spolu delší vztah. Je přijatelné odmítnout nevhodné chování ženy a nekomunikovat s ní.

Určitě je ale lepší se ignorování né uměle učit, ale opravdu autenticky nemít čas. Nebo mít každý den vyhrazené hodiny, kdy jsi bez mobilu, digitální detox, který tvé okolí zná. Kdo čumí na zvonící mobil a přemáhá se, aby ho nezvednul, dělá zbytečné drama především sám sobě!

Pokud někoho ignorujeme se záměrem, který má vyvolat nějaký efekt, pak jde o manipulativní jednání. V případě Soft Next jde o trestání tichem.

Umět říkat ne, je základem schopnosti si umět nastavit hranice s druhými.

V dlouhodobých vztazích se společným bydlením

Zde naopak Soft Next použít ani nelze. Píše to jednak v originále Rollo Tomassi, nejspíš sám autor nextování jako metody. Přiznává to i Lovec. Jak chceš zdánlivě odejít za další ženou, když s tou první máš společnej bejvák, společné děti a věci? Odejít ze společného bytu na pohovku do práce je jak opravovat nabourané auto daktejpou. Polofunkční, nehezké, směšné.

Co do všech ostatních milostných vztahů?

Proč svojí holce nedat Soft Next, hned jak přichází sebemenší dramátko?

 1. Síla té metody
 2. Důvěra
 3. Závislost

Samotným Tomassim i Lovcem je Soft Next vychvalován jako metoda vysoce účinná a efektivní. A skutečně taková je. Pokud je žena do tebe přímo zamilovaná, tak jí tvoje ignorace a dávání si na čas hodně zasáhne. Skoro aby se pak bála být sama sebou, aby už před Tebou nemohla být přirozená. Už nemůže vyšilovat, nebo mít blbou náladu, jinak ji potrestáš. A to přesně popisuje i Markéta v poměrně dlouhém rozhovoru. Zmiňuje, že pak hraje roli bezbranné pipinky. Kontroluje, co ,,smí“ říct. Necítí se s nextujícím přítelem bezpečně.

Soft Next sice zvýší tvou zdánlivou atraktivitu, ale zabíjí důvěru. Najednou jsi něco použil proti holce. Asertivně jsi se bránil. Zasáhlo jí to. Potrestalo jí to. Možná ji teď víc přitahuješ, ale zase ti už tolik nevěří. Dále je Soft Next pokusem o budování závislosti. Na nezralou ženu, která se Ti zoufale snaží dovolat a ty to schválně nezvedáš, vylézají její vlastní psychické problémy a mindráky. Pokud se už takto podobně k ní choval otec, matka, nebo bývalý přítel, je to pro ni důvěrná známá forma komunikace. Chytá se na ni. Zdá se ti, že Tě holka víc chce, čím víc jsi ji záměrně ignoroval? Soft Next fungovalo lépe, než jsi čekal? Je to především důkaz, jak moc je tahle konkrétní žena nevyrovnaná, nezralá a zvyklá na závislé vztahy. Metoda není zázračná ve smyslu zkrocení jakékoliv ženy. Ale je to zázračný lakmusový papírek, jak je konkrétní žena zkrotitelná (ovládnutelná). Sebevědomé a vyrovnané ženy si o Tobě řeknou, jaký jsi hlupák, a nechají Tě být!

Pravdu dí. Ve zralém vztahu dvou dospělých lidí není prostor pro nějaké mocenské hry. Otevřená komunikace a budování důvěry je klíčovým aspektem zralých vztahů. Naopak závislostní přimknutí je známkou nezralosti navíc motivované strachem.

Co je to ženské drama

Nevím přesně, jaká negativita už je dost tvrdá. Nezažil jsem nikdy vulgární nadávky od žen, ani zpochybňování mé práce, nebo mého života. Má drahá žena mi dělá následující:

 1. Vyjmenovává mi termíny akcí a (moje/naše) úkoly, když jsem zrovna unavenej a nechci slyšet vůbec nic.
 2. Zahlcuje mě svým mluvením, které mi mnohdy nedává smysl, často je o ničem.
 3. Mívá různé nálady způsobené menstruačním cyklem i celkovou citlivostí, vztahovostí.
 4. Mívá stavy nespokojenosti, pochybuje o sobě, o mně, o našem vztahu, o všem.
 5. Vyčítá, křičí, má chuť se hádat.
 6. Vybíjí si vztek na nádobí, nábytku, mobilech, dveřích (ne moc často, ale párkrát do roka ano)

Tyto rozrušující spory mám až na nedůležitém místě v životě. Mám o tolik zajímavější život, že pár hodinka dramatu měsíčně mě nerozhodí.

Felix předkládá velmi důležitou otázku. Co je to vůbec drama? Žádný člověk není stoprocentně konstantní ve svém prožívání. Navíc někteří lidé podvědomě drama vyhledávají, protože je pro ně sytícím prvkem, který definuje živý a opravdový vztah.

Asertivita vs. empatie

Jak silný jsi a jaké drama uneseš bez reakce, bez potřeby na něj reagovat? Kdy působíš silněji a sebevědoměji, když se hned bráníš soft nextem?

Nebo když zvládneš drama pozorovat, neodejít z něj, a ještě nakonec ženu vyslechnout i nechat vybouřit?
Skutečně silný a sebevědomý chlap se v milostných vztazích chová empaticky. A sebevědomě. Nepoužívá obrany a protiútoky. Připadá ženě silný a atraktivní, ale stále má její důvěru. Žena je s ním v bezpečí. Pokud na něj jeho žena dělá drama, drží si chlap nadhled, může k tomu použít následující metody.

Alternativa metodě Soft Next. Metoda brankář.

Metoda brankář

Představuj si drama jako střelbu na branku. Ty jsi brankář, tvá žena má před sebou patnáct míčů a posílá Ti jeden za druhým. Balóny jsou ty její výčitky a témata sporů. A ty si dělej, co chceš. Některé balóny můžeš chytit, jiné pustíš. Můžeš hrát mocenskou hru – přehrávat, že se jako strašně moc snažíš chytit, ale nejde ti to, o kousilínek ti uletí. Necháváš schválně ženu vyhrát a pousměješ se tomu. Staň se co nejvíc nezávislým nad tím, co se v hádkách děje, a že vůbec o nic vlastně nejde. Jen to jen taková hra. Jako fotbal. O kolik jiné to najednou je, než když jsi zkoušel každý balón chytit? Než když jsi se ohrazoval, že některé míče nebyly zahrány fér? 

Metodu brankář vnímám jako způsob řešení, ve kterém neodcházím od problému. Dramata ve vztazích otevírají různá témata, kterým je potřeba se věnovat. Některá se nemusí týkat přímo vztahu, ale pouze se v něm zviditelňují. Je pak na nás, abychom si je vyřešili a partner by nám měl být oporou.

Metoda Soft Out

Když jsi zpruzenej, už ti hra moc zasahuje tvé city a ego, hned odcházíš z branky. Nečekej, odejdi. Například do auta. Nebo ven. Ke špalku na štípání dřeva, kamkoliv. Odhadni svoji mez včas, nenech se zahnat k tomu, abys svou ženu bil, abys jí něco vracel, abys jí trestal nextováním. Je lepší být zcela střízlivý. Už jedno celé pivo zvyšuje chuť aktivně se bránit. Nedělej to, pokud nemusíš. V autě si pustíš muziku. U špalku naštípeš dřevo. Proběhneš se, zacvičíš. Zamumláš si pro sebe, co tě na tom sralo. Ženě to neříkáš. 

Jakmile se ozve ona, zvedneš telefon. Čekej se slovy. Působí lépe, když se začne omlouvat ona. Působí lépe, když Ti ta hádka nevadila. Můžeš nějak vtipně pochválit její sílu, její vášnivost. Být nad věcí. ,,Holka, obdivuju, kolik máš v sobě energie. Takhle rozmlátit dveře, to není jen tak.“ To je atraktivní. Když to nehraješ, ale když takový opravdu jsi.

Takto řeší ženské drama opravdoví siláci. Jako Bud Spencer, když ho vezmou židlí po hlavě a on se ani nehne. Kdo se aktivně brání, je vždy slabší, než kdo se vydrží nebránit. Působí jako nerozbitná skála.

Pokud se venku uklidníš dřív, než žena doma, můžeš se ponořit do té žumpy stěžování si a výčitek znovu. To je Soft Out. Není to ignorace, je to nadechnutí se. Je to vyplutí do bezpečnějších vod. Nabrání síly, když už Ti dochází. Metodu Soft Out bych klidně použil i vůči kamarádkám, nebo i v krátkých, nezávazných známostech.

Metoda Soft Out je zdravou reakcí na nepřiměřenou situaci, ze které je potřeba odejít. I to může být součástí nastavování hranic. Doba, která je pro opadnutí akutních emocí dostačující, je velmi krátká.

Základ spokojeného života a vhodné přítelkyně

Při tom všem je úplný základ, že tvá přítelkyně/milenka není hysterická saň, která má ,,krámy“ každý den v měsíci. Měj vztah jen s takovou, která je klidná a fajn. Dobře si vyber. Případně se rozejdi, když jsi se zmýlil. Ale jakmile přijdou děti, starosti, horší časy, nemoc, nutnost pomáhat příbuzným, je docela logické, že některé situace v klidu nezvládnete ani s tou nejlepší holkou na světě. Nevím o žádném dlouhodobém páru, který by nikdy neměl spor.

Také je důležité, abys byl spokojený se svým životem. Měl jsi dobrou práci a byl jsi OK s penězi, které máš. Bez těchto podmínek nelze zkoušet drama vydržet.

Závěrem

Soft Next doporučuji do povrchních vztahů. Spíš než jako vědomou metodu, kdy schválně ignoruješ telefon, je lepší mít tak plný život, že na dramátka skutečně nemáš čas. 

Kdo zkouší Soft Next v důvěrných vztazích, vytahuje moc velký kanón a na moc malého vrabce. Nevím, co za drama musí muž zažívat. Co tak strašného se v bytě děje, že bez trestání ženy ignorací by to neustál. Pokud to je tak hrozný, udělej Hard Next, rozejdi se.

Reakce žen na metodu Soft Next

Pokud jsi žena, čteš tyto řádky a právě zažíváš Soft Next

I přesto můžeš zkusit svého přítelíčka umravnit, zároveň udržet vás vztah, nestat se v něm zkrocenou pipinkou. Zkus následující:

 1. Počkej, až se Ti nextující partner ozve, a přijmi setkání.
 2. Upřímně se mu omluv za tu původní hádku a za svoji špatnou náladu. Neočekávej a nechtěj žádnou omluvu od něj.
 3. V úplně jiný den, než jsi se mu omlouvala, řekni následující: ,,Ty jsi mě schválně 5 dní ignoroval. Už to nikdy nedělej. Strašně mi to ublížilo. Nikdy už to nedělej, vždycky se mi do pár hodin ozvi.“ A už k tomu nic dalšího neříkej! Nepopisuj to víc, nevysvětluj! (Jakékoliv vysvětlení navíc by vzal jako nové drama.) Mám pochybnosti, jestli to dokážeš. Jestli ustojíš říct to v holých větách. Tuším dobře, že čím víc toho řekneš, tím méně to bude fungovat. Spočítej si počet slov, která jsem použil já, a radši jich použij méně, věty si dobře připrav.
 4. Body 2. a 3. lze prohodit, ale neměly by se udát ve stejný den.
 5. Ideální výsledek je, že mužovi bude ,,to ublížení“ pár dnů vrtat hlavou a pak se sám zeptá, čím přesně tě tak zranil. Pokud se zajímá až po pár dnech, můžeš mu to říct i zdlouhavě a s mnoha podrobnostmi. Teď už se ptá on, není to drama, které jsi na něj vytáhla Ty.

Proč by to mělo fungovat: Protože jsi ho jen naťukla, a pak nechala veškerou aktivitu na něm. Jestliže chodíš s chlapcem, který chce být sebevědomý, studuje Red Pill, toto mu sedne. Nepoučuješ ho, nesnažíš se ho změnit. Jen popíšeš svou hranici a necháš na něm, kdy se zeptá. Nechá si vysvětlit tvé pocity a prožitky. Tím si vyjdete vstříc oba dva.

Ale sama v sobě uznej, že dospělí muži potřebují být také sami, chtějí se aspoň jednou za týden například 3-8 hodin neozývat, ne pořád reagovat. Někdy jsou zahlcení ženskou komunikací a potřebují si od ní odpočinout. Domluvte si cokoliv, co bude Vám oběma vyhovovat.

Dokonáno jest!

Použité zdroje

[1] MIHÁĽ, Igor. (2022). https://www.youtube.com/@Cestyksobe [online; cit. 2023-10-29]. Dostupné z WWW: https://www.youtube.com/watch?t=738&v=kF20UKlKEuk&feature=youtu.be
[2] JUNGA, Martina (2022). https://www.youtube.com/@Cestyksobe [online; cit. 2023-10-29]. Dostupné z WWW: https://www.youtube.com/watch?v=MTfZY-_Ti3A&t=1193s
[3] MindTuber. (2023). www.mindtuber.cz [online; cit. 2023-10-29]. Dostupné z WWW: https://mindtuber.cz/soft-next-jako-metoda-manipulace-pri-rizeni-vztahu-podle-red-pillu/

Setkal(a) ses s metodou Soft Next? Napiš mi: info@mindtuber.cz

Související příspěvky

Obrazové materiály použity z https://unsplash.com

Sdílej:
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments